Aktualności
Konsultacje obszarów HCV oraz referencyjnych
W związku z wznowieniem certyfikacji FSC zapraszamy do konsultacji społecznych dot. wyznaczenia obszarów o szczególnych wartościach ochronnych - HCV oraz obszarów referencyjnych na terenie Nadleśnictwa Sarnaki.
Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) – to strefy i przestrzenie fizyczne posiadające szczególne wartości ochronne lub są potrzebne do istnienia i utrzymania szczególnych wartości ochronnych.
Identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie „Krajowych Ram Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski”. Wyróżnia ona następujące szczególne wartości ochronne:
1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym. Na terenie Nadleśnictwa Sarnaki wyznaczone w tej grupie lasy wynoszą 317,56 ha
2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
Na terenie Nadleśnictwa Sarnaki wyznaczone w tej grupie lasy wynoszą 446,11 ha
4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy. Na terenie Nadleśnictwa Sarnaki wyznaczone w tej grupie lasy wynoszą 1592,95 ha
5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, odżywiania, wody) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności.
6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej. Na terenie Nadleśnictwa Sarnaki wyznaczone w tej grupie lasy wynoszą 5,98 ha
Ekosystemy referencyjne, inaczej ekosystemy reprezentatywne stanowią obszary wyznaczone w celu zachowania i obserwowania zachodzących w nich naturalnych procesów ekologicznych.
Na terenie Nadleśnictwa Sarnaki wyznaczone w tej grupie lasy wynoszą 431,71 ha
Wyznaczone obszary, są pozostawiane bez ingerencji w naturalnym stanie, na których nie prowadzi się działań gospodarczych oraz nie pozyskuje się drewna.
Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024) Nadleśnictwo Sarnaki wyznaczyło obszary HCV i obszary referencyjne. (Materiały w formie map poniżej)
W celu wzięcia udziału w konsultacjach prosimy o wypełnienie formularza „Formularz zgłaszania uwag i wniosków.docx” (materiał do pobrania poniżej) oraz przesłanie go
na adres e-mail nadleśnictwa: sarnaki@lublin.lasy.gov.pl; lub skrzynkę ePUAP/pgl_lp_0522/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Sarnaki, ul. 3 Maja 6/4 08-220 Sarnaki.
Konsultacje główne
W celu określenia obszarów HCV oraz obszarów referencyjnych uwagi oraz wnioski należy zgłaszać do 31 stycznia 2025 r.
Konsultacje ciągłe
Po 31 stycznia 2025 r. nadleśnictwo nadal będzie otwarte na zgłaszane propozycje, uwagi oraz dalsze modyfikacje obszarów HCV i obszarów referencyjnych
Zapraszamy do zgłaszania uwag i propozycji.