Aktualności Aktualności

Wolontariusze z Krynicy Vitamin posadzili 1300 drzew

Kilkunastu pracowników Krynicy Vitamin sadziło dęby bezszypułkowe w lesie pod Łosicami, pomiędzy miejscowościami Woźniki i Świniarów (na terenie leśnictwa Huszlew). Sadzonki ze szkółki Lasów Państwowych w Zabużu, a także niezbędny sprzęt, dostarczyło Nadleśnictwo Sarnaki.

- To było połączenie przyjemnego z pożytecznym. Puściliśmy szpadle w ruch, posadziliśmy setki małych drzewek, przyczyniliśmy się do odnowienia lasu. Przy okazji, świetnie się bawiliśmy, oderwaliśmy od codziennej pracy, spędziliśmy aktywnie czas na świeżym powietrzu i nauczyliśmy się profesjonalnie sadzić las. Dowiedziałem się na przykład, że dla sadzonki dębu lepiej, gdy posadzi się ją z podciętymi korzeniami, niż z wywiniętymi do góry – powiedział Tomasz Kułakowski, rzecznik Krynicy Vitamin
i koordynator akcji.

- Krynica Vitamin to pierwsza firma prywatna z terenu naszego nadleśnictwa, której pracownicy wzięli udział w sadzeniu lasu. Mam nadzieję, że za nimi pójdą kolejne firmy i tego typu akcje jak #1000drzewnaminutę, czy #sadziMY dadzą korzyści przede wszystkim dla przyrody i będą coraz popularniejsze. Dzięki lasom oddychamy pełną piersią. Lasy oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, wpływają korzystnie na klimat i nasze samopoczucie. Są domem zwierząt i roślin. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, czyli drewno, budulec naszych domów. Las to nasze dobro narodowe, które chcemy chronić i pielęgnować. Dla mnie osobiście las to całe moje życie – powiedział Marek Charkiewicz z Nadleśnictwa w Sarnakach.

- Na wiosnę sprawdzimy, ile drzewek się przyjęło. Chcemy kontynuować tego typu akcje, działać na rzecz naszej małej ojczyzny, czyli południowego Podlasia. Chcemy być po zielonej stronie mocy. Zrobiliśmy właśnie mały krok w kierunku redukcji śladu węglowego, to kierunek naszych działań. W tym roku zebraliśmy już 3 tony śmieci, przekazaliśmy darmowe napoje wielu instytucjom i organizacjom pozarządowym, wystawialiśmy się na Dożynkach w Huszlewie i Zahajkach, wsparliśmy finansowo imprezę Biegiem przez Platerów. Nasze napoje powstają dzięki energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – wymienia Tomasz Kułakowski.

- Obecnie lesistość, czyli procentowy wskaźnik udziału lasu do określonej powierzchni Nadleśnictwa Sarnaki wynosi prawie 23 proc. i ciągle rośnie, a dla całej Polski blisko 31 procent. Docelowo według założeń Krajowego Programu Zwiększenia Lesistości do 2050 roku ma wynieść 33 proc. dla obszaru naszego kraju. Wspólne akcje z ochotnikami przybliżają nas do osiągnięcia tego celu – dodał Marek Charkiewicz.