Aktualności Aktualności

Zimowe obserwacje

Spotkanie z chmarą jeleni w leśnictwie Dubicze

Zima w lesie daje nam większą możliwość obserwacji dzikich zwierząt. Dzięki pokrywie śnieżnej, i opadłemu listowiu w drzewostanie - widzimy dalej i wyraźniej. Zwierzęta odważniej wychodzą na otwarte przestrzenie upraw leśnych w celu poszukiwania pokarmu.

 

W sobotę wybrałam się na spacer z zamysłem obserwacji zwierząt na łonie dzikiej natury i na efekt nie trzeba było długo czekać.  Już po przemierzeniu 300 m leśną drogą udało mi się przyłapać jelenie na uprawie leśnej.

 

W Leśnictwie Dubicze udało mi się zaobserwować dużą grupę 19 jeleni. Stado składało się z łani z cielętami. Jelenie przemieszczały się między oddziałami, i posilały się na okolicznych uprawach leśnych.

 

Zimową porą jelenie szlachetne tworzą duże stada, tak zwane chmary. Zimowe chmary możemy podzielić na stada łań i ich cielaki do 3 roku życia, oraz grupy jeleni samców– zwanych bykami. W zależności od pory roku struktura chmar ulega zmianie. Liczebność stada zależy od pojemności łowiska, czyli ilości dostępnego pokarmu i przestrzeni zajmowanej przez dany gatunek.

 

Widok dużej ilości jeleni w jednym miejscu robi wrażenie, i jest bardzo miły dla oka. Lecz niestety pokaźna liczba dużych roślinożerców nie pozostaje obojętna dla upraw leśnych, z których mają wyrosnąć kolejne pokolenia drzew. Gatunki jeleniowatych (sarna, daniel, jeleń, łoś) uwielbiają zgryzać główne pędy i je spałować, przez co młode drzewa tracą możliwość prawidłowego funkcjonowania i wzrostu. Dzienne zapotrzebowanie pokarmowe dorosłego jelenia wynosi około 10 kg masy roślinnej. W spotkanej chmarze mamy 19 osobników, to daje nam około 190 kg roślin, w tym młodych drzewek. Przy braku stosowania ochrony upraw leśnych przez leśników rozwój kolejnych pokoleń lasów był by bardzo utrudniony
i spowolniony.

 

W Lasach Państwowych chroni się uprawy leśne przed zgryzaniem, stawiając grodzenia wokół upraw leśnych, zabezpieczając sadzonki osłonkami lub smarując repelentami. Dodatkowo myśliwi umieszczają paśniki i lizawki w takich częściach lasu, aby odciągnąć zwierzęta od upraw leśnych, jak i upraw rolnych – tym samym ograniczając szkody powodowane przez wolno żyjących roślinożerców.

 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z spotkania z jeleniami.