Aktualności Aktualności

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Sarnaki, cz. 3

Około 20 lat temu Nadleśnictwo Sarnaki przystąpiło do projektu zorganizowania w kilku miejscach na swoim terenie zbiorników retencyjnych

Otrzymało wówczas (jak i inne nadleśnictwa w kraju) dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Założone wtedy zbiorniki retencyjne służą z powodzeniem do dziś.

Retencja w lesie to przede wszystkim uzupełnienie wody tam, gdzie było jej za mało. Retencja to również możliwość łatwiejszego i szybszego dostępu do wody dla służb gaśniczych w razie pożaru. Zbiornik retencyjny, przy którym byliśmy tym razem powstał w miejscu, w którym było niewielkie, naturalne źródło wody i – co ciekawe, wobec ukształtowania terenu województwa mazowieckiego – jest to teren pagórkowaty. Latem, gdy wszystkie rośliny są w pełni rozwinięte tego nie widać, w okresie przedwiośnia (audycja była nagrywana 25 marca br.) tę różnorodność terenu dobrze jest widać. Zbiornik retencyjny jednak służy przede wszystkim koniecznemu nawilgoceniu gleby oraz zwierzętom, które korzystają z wody. Można spotkać przy nim wszystkie gatunki zwierząt, łącznie z wilkami, ale na terenie tego szczególnie wilgotnego odcinka lasu, najwięcej ptactwa.

O powstaniu, procesach chemicznych, jak i życiu fauny nad zbiornikiem retencyjnym we wsi Mierzwice (Stare Mierzwice) w gminie Sarnaki (Leśnictwo Mierzwice) w audycji mówią: Andrzej Wybranowski, Nadleśniczy oraz Marek Charkiewicz, specjalista ds. gospodarki leśnej i edukacji w Nadleśnictwie Sarnaki.

LINK DO AUDYCJI KLIKNIJ

Linki do poprzednich audycji z cyklu:

Z ŁOSIEM PRZEZ LAS: NADLEŚNICTWO SARNAKI, CZ. 1

Z ŁOSIEM PRZEZ LAS: NADLEŚNICTWO SARNAKI, CZ. 2