Aktualności Aktualności

Wiosna

20 marca – 21 marca to dwie daty przypominające to, co pracownicy nadleśnictwa Sarnaki, zwierzęta oraz rośliny czują od dłuższego czasu.

Wiosna czy to astronomiczna czy kalendarzowa zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Rozpoczęcie okresu wegetacyjnego na dobre obudziło przyrodę. Jak co roku pierwsze kwiaty pojawiają się pod okapem drzewostanu.

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) roślina występująca na terenie całej Polski, przez swoją popularność, na kilka lat trafiła na listę ściśle chronionych gatunków. Drobna, ciemno zielona bylina o białych, niebieskich lub fioletowych kwiatach pięknie się prezentuje na dywanie z zeszłorocznych liści.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) krzew, zachęcający pięknymi różowymi kwiatami. Jego zapach, bardzo intensywny przyciąga owady a także ludzi. Gatunek długo znajdował się na liście ściśle chronionych roślin, podczas zmiany 9 października 2014 roku został przekwalifikowany, jako roślina częściowo chroniona.

Nie tylko roślinami żyje przyroda.

Na otwartych przestrzeniach można napotkać bociana białego (Ciconia ciconia), nasz wczasowicz zaczyna wstydliwie wybierać gniazda i porządkować je. Bocian jest znanym i lubianym ptakiem, przylatującym do nas na wiosnę, a odlatującym do ciepłych krajów późnym latem. To w Polsce wychowuje swoje potomstwo i jest gatunkiem chronionym.

Do Polski zdążyły przylecieć już szpaki, czajki, żurawie, skowronki, gęsi i inne gatunki wskazujące, że ciepło zadomowiło się u nas na dobre.

Oprócz tych przyjemnych dla oka kwitnących roślin, a dla ucha śpiewających ptaków, obudzili się już mniej lubiani mieszkańcy lasów i zarośli.

Kleszcz (Ixodida) zmora leśników, osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu oraz naszych pupilów, kotów i psów. Bardzo intensywnie wykorzystuje każdą dodatnią temperaturę. Drobny, bardzo wytrwały pasożytniczy pajęczak, który występuje w lesie i na łąkach. Przenosi groźne dla człowieka i zwierząt choroby.

Pamiętaj!

Wybierając się na wycieczkę do lasu lub na spacer po łące, zadbaj o odpowiedni ubiór. Wysokie buty, długie spodnie, koszula z długim rękawem i czapka to dobre zabezpieczenie przed niechcianym pasożytem. Wbrew kanonowi leśnych barw, wybierz jasne kolory ubrań, na których łatwiej dostrzeżesz wędrującego pajęczaka. Oprócz doboru odpowiedniego ubioru, zastosuj środki chemiczne odstraszające kleszcze. W miarę możliwości staraj się wybierać te preparaty, które pryska się bezpośrednio na ubrania.

W przypadku wgryzienia się kleszcza, o pomoc w usunięciu można poprosić lekarza rodzinnego lub samemu używając do tego celu specjalnych widełek zakupionych np. w aptece - usunąć intruza. Miejsce po ukąszeniu obserwuj i w razie pojawienia się rumienia, niezwłocznie udaj się do lekarza.

W przypadku naszych zwierzaków, profilaktyka przeciwko kleszczom to zakraplanie lub nakładanie obroży przeciw kleszczom.