Lista aktualności Lista aktualności

77 ROCZNICA BITWY POD JEZIORAMI

4 lipca 2021 roku odbyły się uroczystości rocznicowe bitwy, która miała miejsce w pobliżu wsi Jeziory w 1944 roku. W starciach z oddziałami niemieckimi brali udział żołnierze AK pod dowództwem Majora „Zenona”.

29 czerwca 1944 roku polskie oddziały partyzanckie zostały otoczone w lasach w okolicach miejscowości Jeziory przez klika tysięcy żołnierzy niemieckich. Dzięki niespodziewanemu atakowi udało się partyzantom wydostać z oblężenia i spowodować dotkliwe straty wśród oddziałów przeciwnika. W wyniku bitwy zginęło 2 polskich żołnierzy oraz 12 zostało rannych – straty niemieckie szacowane są na 150 zabitych. W ramach działań odwetowych 1 lipca 1944r. Niemcy rozstrzelali 24 mężczyzn z okolicznej wsi Chotycze.

Podczas obchodów rocznicy bitwy wieńce pod pomnikiem w miejscowości Jeziory złożyli przedstawiciele władz samorządowych, wojska, policji i organizacji społecznych. W hołdzie poległym kwiaty złożył Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki Andrzej Wybranowski.

Następnie  polową Mszę św. w intencji poległych podczas II Wojny Światowej przy pomniku w Jeziorach odprawił ks. Paweł Padysz, wikariusz parafii św. Zygmunta Króla w Łosicach.